3Jokes . com

Funny Jokes, Funny Pictures

tmplt

خبرنامه

   RSS Feed  کانال تلگرام
   RSS Feed  فبسیوک
   RSS Feed  عضویت در خبرخوان
   RSS Feed  خبرنامه با ایمیل
   RSS Feed  راهنمایی
ارسال مطلب

جوک، اس ام اس و مطالب جالب خود را برای ما بفرستید.

فرستادن مطلب (کلیک کنید)

شماره ارسال SMS از طریق موبایل: 0935-6243988


تبادل لینک


Wednesday, February 12, 2014

دشمنان دستگاه گوارش را بشناسید

اکثر افراد در طول عمر خود دچار مشکلات گوارشی می شوند. برخی از این مشکلات به خودی خود برطرف شده و برخی به کمک دارو درمان می شوند، اما از طرفی بعضی دیگر نیز همچنان به صورت مزمن باقی می مانند. سیستم گوارش بدن شامل یک لوله (مجرا) از دهان تا روده (مری، معده و روده) و همچنین سایر اندام هایی است که به این مجرا متصل می شوند. قسمت شکم، کاملاً توسط اندام های دستگاه گوارش پر شده است، بنابراین اهمیت سالم بودن دستگاه گوارش از آن جهت است که تمامی سلول های موجود در بدن از طریق همین دستگاه تغذیه می شوند. بیماری های دستگاه گوارش بر اثر عوامل متعدد و دارای نشانه های مختلفی هستند. ناراحتی های روده ای (روده بزرگ و کوچک)، یبوست، اسهال، استفراغ، عدم هضم مواد غذایی و… همه و همه از بیماری های مربوط به دستگاه گوارش می باشند. اغلب بیماری های دستگاه گوارش ناشی از عوامل زیر می باشند:

استرس:
استرس (جسمی، روحی و عاطفی و فکری) می تواند یکی از مهم ترین عوامل در بروز مشکلات گوارشی (مانند سندرم روده تحریک پذیر و سوء هاضمه) باشد. هنگامی که دچار استرس می شوید، فرآیند هضم مواد غذایی دچار اشکال شده و سرعت آن کاهش می یابد، زیرا تمام قوای بدن (رسانیدن خون، تامین انرژی و رسانیدن اکسیژن) صرف از بین بردن استرس وارده به بدن شده و سعی می کند مناطق درگیر با استرس را تقویت و انرژی رسانی کند، در نتیجه این امر به خودی خود سبب می شود که مواد غذایی به مدت طولانی تری در دستگاه گوارش مانده و سبب ایجاد عوارض گوارشی می شود.

مصرف کافئین:
مصرف قهوه به مقدار زیاد اگر با معده خالی انجام شود، سبب بروز ناراحتی و گرفتگی دستگاه گوارش می شود. مصرف زیاد قهوه سبب افزایش یافتن اسیدیته ترشحات معده شده و در نتیجه به جدار روده ها آسیب می رساند. از طرفی قهوه سبب ایجاد سوزش سر دل و برگشت اسید (ریفلاکس) می شود، زیرا موجب شل شدن اسفنکتر میان مری و معده می گردد.

مصرف انواع داروها:
بسیاری از داروهایی که مصرف می کنیم، بر روی عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می گذارند. یکی از آسیب های شایع دستگاه گوارش بر اثر مصرف داروها، آسیب دیدن جدار و مخاط معده می باشد. برخی از داروها سبب کاهش فعالیت و عملکرد عصب ها و ماهیچه های دستگاه گوارش می شوند. برخی از داروها نیز سبب بروز یبوست در افراد می گردند، بنابراین با پزشک خود در مورد عوارض جانبی داروها مشورت نمایید.

عدم فعالیت فیزیکی و کم تحرکی افراد:
اگر در زندگی، فرد کم تحرکی بوده و فعالیت فیزیکی چندانی ندارید، این امر سبب تضعیف دستگاه گوارش می شود. کم تحرکی سبب کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود و یبوست ایجاد می کند. ورزش کردن، سبب رفع تنبلی معده شده و با تحریک ماهیچه های روده سبب حرکت مواد غذایی موجود در روده می شود و به دفع آن کمک می کند.

مواد غذایی که به خوبی جویده نمی شوند:
خوب نجویدن غذا و قورت دادن (بلعیدن) آن سبب می شود که کار دستگاه گوارش مضاعف شود و مدت زمان طولانی تری را صرف تجزیه و شکستن مواد غذایی به اجزای کوچک تر نماید و همین امر سبب می شود که جذب ریزمغذی ها از قبیل انواع ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات مورد نیاز بدن به خوبی انجام نشده و دفع شوند. از طرفی خوب نجویدن غذا می تواند سبب آروغ زدن، تولید گاز و عدم هضم مواد غذایی شود.

سیگار کشیدن:
ترکیبات شیمیایی زیادی در سیگار وجود دارد که صدها نوع از این ترکیبات، سمی می باشند و این ترکیبات سمی با آسیب رساندن به دستگاه گوارش سبب بیماری های رایج دستگاه گوارش مانند سوزش سر دل و زخم معده می شوند. سیگار کشیدن همچنین سبب افزایش خطر ابتلا به التهاب روده و سنگ کیسه صفرا می شود.

داشتن رژیم غذایی کم فیبر:
فیبر یکی از ترکیبات مفید مواد غذایی است که سبب خوب کار کردن دستگاه گوارش شده و به دستگاه گوارش در حذف مواد زائد و سمی کمک می نماید. فقدان فیبر در رژیم غذایی روزانه افراد می تواند سبب بروز یبوست و سایر بیماری ها از جمله سرطان روده گردد.

بنابراین برای داشتن سیستم گوارش سالم باید سبک زندگی افراد، سالم باشد و با رژیم غذایی مناسب، ورزش مداوم، اجتناب از مصرف الکل و دخانیات و کم کردن استرس در زندگی، به این امر کمک کنیم.

لطفا برای حمایت از ما از محصولات فروشگاه دیدن کنید:

Copyright by www.3Jokes.com