3Jokes . com

Funny Jokes, Funny Pictures

tmplt

خبرنامه

   RSS Feed  کانال تلگرام
   RSS Feed  فبسیوک
   RSS Feed  عضویت در خبرخوان
   RSS Feed  خبرنامه با ایمیل
   RSS Feed  راهنمایی
ارسال مطلب

جوک، اس ام اس و مطالب جالب خود را برای ما بفرستید.

فرستادن مطلب (کلیک کنید)

شماره ارسال SMS از طریق موبایل: 0935-6243988


تبادل لینک


Sunday, August 05, 2007

خواص گوجه فرنگي


عکسهای مرتبط


گوجه فرنگی به علّت دارا بودن ویتامین‌های A ، B، C، K و مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر و آهن در تأمین انرژی و تقویت بدن نقش موثری ایفاء می ‌کند.

گوجه ‌فرنگی یکی از مهم ترین منابع ویتامین A می ‌باشد. لذا در تقویت بینایی، تقویت و سلامتی پوست و مخاط‌ ها (دهان و بینی)، رشد و نمو استخوان‌ها ضروری است.

گوجه ‌فرنگی سرشار از ویتامین‌های B1 و B2 می ‌باشد؛ از این رو در تسکین دردهای عصبی، رفع بی ‌اشتهایی و درمان یبوست، نقصان ترشح شیر مادر و تورم‌ دهان تجویز می‌شود.

گوجه ‌فرنگی، بدن را در برابر امراض و بیماری‌های عفونی حفظ كرده و مصرف آن نیرو و نشاط می‌بخشد. پوست و دانه‌های آن نیز به هضم غذا کمک ‌کرده و روده‌ها را پاک می‌كند.

آب گوجه ‌فرنگی ادرار‌آور و مفید است. برای تمیز کردن خون باید از آب گوجه فرنگی و کرفس به نسبت مساوی و به مقدار 3 فنجان در روز، قبل از غذا و به مدت 3 هفته استفاده کرد.

گوجه ‌فرنگی هضم مواد نشاسته‌ای را آسان می ‌کند. به همین جهت از آن سس درست کرده و با حبوبات پخته مصرف می ‌کنند.

مصرف گوجه ‌فرنگی برای اشخاصی که مبتلا به سنگ کلیه و مثانه و کبد هستند، تجویز می‌شود.

گوجه ‌فرنگی بعد از لیموترش، بیش از سایر میوه‌ها ویتامین C و مقدار زیادی فسفر، آهن، سیلیس و کلسیم دارد.

بررسی تركیبات و مواد موجود در گوجه فرنگی نشان می دهد كه درمیوه‌ی گوجه فرنگی رسیده، گلوكز، فروكتوز، ساكاروز و تقریبا تمام آمینواسیدهای اصلی به استثنای ترپتوفان وجود دارد.

اسید آلی اصلی و عمده‌ی موجود در گوجه فرنگی، اسید سیتریك است. اسیدیته‌ی میوه به تدریج از مرحله ی سبزی به طرف قرمز شدن افزایش می‌یابد و حداكثر آن، موقعی است كه قرمز شدن و رنگ عوض كردن آن آغاز می‌شود و پس از آن رو به كاهش می گذارد. ماده‌ی رنگی اصلی و عمده‌ی گوجه فرنگی كاروتنوئید، بتاكاروتن و لیكوپن می باشد. حداكثر مقدار كاروتنوئیدها در حالتی است كه گوجه فرنگی در زیر تابش مستقیم نور رشد می كند.

ماده‌ای سمّی به نام سولانین در گوجه‌فرنگی سبز و نارس وجود دارد که خوردن آن موجب مسمومیت ‌شده و دل پیچه، اسهال و باز شدن مردمک چشم ایجاد را می‌ کند. به علاوه خوردن برگ آن که به عنوان دارو در مواردی تجویزمی شود، باید در حد اعتدال و به مقدار مجاز و محدود، در حدی كه پزشك تعیین كرده مصرف شود، زیرا برگ آن هم سمی است.

در هند و چین از میوه‌ی گوجه فرنگی به عنوان ملین استفاده می شود و برای تقویت مسلولین (مبتلایان به بیماری سل )، تب‌های حصبه‌ای، رفع ورم ملتحمه‌ی چشم، آماس گوش(اوتیت) و دفع سنگ كلیه تجویز می شود.

مصرف گوجه ‌فرنگی برای مبتلایان به درد مفاصل تجویز شده و برای مبتلایان به نقرس و روماتیسم مفید است.

گوجه ‌فرنگی، خنک و اشتها ‌آور است و آب آن برای رشد و نمو بهتر اطفال موثر است.

اگر در محل مورچه‌ها چند عدد برگ گوجه ‌فرنگی بگذارید، بوی این گیاه مورچه‌ها را فراری می ‌دهد.

برای تمیز کردن لکه‌ی جوهر بر روی لباس، یک تکه پنبه را در آب گوجه فرنگی فرو برده و روی لکه‌ی جوهر بمالید. سپس آن را بشویید.

مأخذ: ایسنا

لطفا برای حمایت از ما از محصولات فروشگاه دیدن کنید:

Copyright by www.3Jokes.com